Muzika


Postupně sem přidávám vybrané kousky z mé letité sbírky s krátkými komentáři. Jsem hodně vybíravý, málokdy mne zaujme více než jedna skladba z celého alba.

Obliba konkrétní skladby se těžko vysvětluje. Asi potřebuju neotřelou melodii a suverénní nadhled muzikantů. Nebo z toho musím cítit radost z hraní?

Nejprve něco lehčího

Vicente Amigo - Roma

Flamenco říznuté irskou, nádherná kombinace z roku 2013.

Stevie Wonder - Blowin' in the Wind

Fascinuje mne, jak si dokáže pohrát s notoricky známou melodií (Dylan 1962), a navíc ten druhý hlas! Nahrávka z roku 1966, kdy bylo slepému muzikantovi 16 let. Kdybych někdy musel vybrat nejlepší nahrávku všech dob...

Keith Jarrett - Country

I jazz může mít melodie . Poprvé v podání autora se saxofonistou Garbarkem podruhé v podání dvou Norů: piano Lundgren, pozoun Landgren.

Don Shelton - Shimmery

Nejlepší klarinet, jaký jsem za 40 let soužití s tímto nástrojem slyšel. Technicky, ale především kvalitou tónu. Nahrávka s orchestrem (a aranží) Boba Florenceho z roku 1995, kdy bylo klarinetistovi 61 let. A nevynechte předčasný konec v čase 7:03.

Al Di Meola, John McLaughlin, Paco de Lucía

Kytaroví velmistři si hrají. Mediterranean Sundance / Rio Ancho (San Francisco, 1980).

Aretha Franklin - Think, No One

Muzikantský přírodní úkaz. Nejprve za mlada v plné síle a pak ještě po své sedmdesátce.

Tři kousky pro milovníky jazzu

Terence Blanchard - Levees

Skvělý trumpeťák a aranžér. Kdysi nám ho přivezl jazzman Rudi Linka na pražský Staromák a byl to nezapomenutelný letní večer. Tady pláče nad tragédií Katrina v New Orleans.

Oscar Peterson - Sandy's Blues

Tolik nápadů, veselí a rozvernosti v jedné skladbě, že by to jiným vystačilo na celé album. A žádná improvizace. Vše pečlivě vymyšleno, nacvičeno a precizně provedeno.

Brad Mehldau - And I Love Her

Improvizace, improvizace, improvizace! Jazzmani mají prý v průměru rychlejší reakce než klasičtí muzikanti, neb při hře myslí navíc na to, co hrát. Nejen jak.

Pár lidovek

Lúnasa - Inion Ni Scannlain

Melancholické, jak sama irská krajina. A oni si tam takhle hráli skoro v každé hospodě.

Soweto Gospel Choir - Umoya We Nkosi

Jihoafrický způsob víry. Syté hlasy a rytmus v těle.

A klasika na závěr

Chanticleer - Ave Maria

Mužský sbor a oslava toho nejkrásnějšího v životě lidí. Autor Franz Biebl skladbu složil v roce 1959.

Mozart - Requiem: Confutatis

Sedmý ze čtrnácti dílů posledního díla mého oblíbeného autora (1791).

Bedřich Smetana - Tábor

Pátý díl z Mé vlasti. Smetana jej skládal již jako hluchý někdy v letech 1874-1879 a nikdy tak neslyšel provedení. Němci se tohoto táborského chorálu tak báli, že se za okupace nesměl hrát. Nebyli první, jejich předci před ním utekli od Tachova už roku 1431, čímž skončila 4. a poslední křížová výprava Němců do Čech.

Pavel Verner - cello

Dvě ukázky zvuku jeho nástroje: Mark Summer - Julie-O a J. S. Bach - Sonáta pro violoncello a cembalo (D dur, 1. věta, BWV 1028, cembalo B. Kürstenová).