MuzikaPostupně sem přidávám kousky z mé letité sbírky s krátkými komentáři.

Obliba konkrétní skladby se těžko vysvětluje. Asi potřebuju neotřelou melodii a suverénní nadhled muzikantů. Nebo z toho musím cítit radost z hraní?

Odkazy vedou do databáze Google Play Music, kde si můžete pustit ukázku. Google tam občas ukáže i některé další skladby na originálním albu, ale to neznamená, že se mi líbí všechny. Naopak, jsem hodně vybíravý, málokdy mne zaujme více než jedna skladba z celého alba.

Nejprve něco lehčího

Fascinuje mne, jak si dokáže pohrát s notoricky známou melodií, a navíc ten druhý hlas... Kdybych musel vybrat nejlepší nahrávku všech dob, volil bych tuto.

Nejlepší klarinet, jaký jsem za 40 let soužití s tímto nástrojem slyšel. Technicky, ale především kvalitou tónu. A nevynechte falešný konec v čase 7:05.

Flamenco říznuté irskou, nádherná kombinace.

Co umí jedna babička ještě po své sedmdesátce udělat z tuctového popíku.

I jazz může mít melodie.

Už originál byl dobrý a tato kopie je snad ještě lepší. Aranžérský skvost.

Tři kousky pro milovníky jazzu

Skvělý trumpeťák a aranžér. Kdysi nám ho přivezl jazzman Rudi Linka na pražský Staromák a byl to nezapomenutelný letní večer. Tady pláče nad tragédií Katrina v New Orleans.

Tolik nápadů, veselí a rozvernosti v jedné skladbě, že by to jiným vystačilo na celé album. A žádná improvizace. Vše pečlivě vymyšleno, nacvičeno a precizně provedeno.

Improvizace, improvizace, improvizace!

Několik lidovek

Melancholické, jak sama irská krajina.

Afrika. Čarování okolo jednoduchého motivu.

Minimalistická Amerika. Basa jak u Johnnyho Cashe a flétnové sólo na tři tóny.

Gospel, oslnivý dvojhlas.

A klasika na závěr

Pavel Verner a nádherný zvuk jeho nástroje. J. S. Bach - Sonáta pro violoncello a cembalo D dur, 1. věta, BWV 1028, cembalo B. Kürstenová.