Indiáni



V Santa Fe je Museum of Indian Arts & Culture. Nenechal jsem se odradit jejich žalostným webem a vyrazil tam na celý den.

Hned před vchodem mě zaujal tančící indián.

Keramika, oděvy, zbraně a bydlení kmenů amerického jihozápadu. Apači, Diné (Navaši), Hopi a další.

Keramiku vyráběli (a dodnes pro turisty varábějí) bez hrnčířského kruhu.

Hlavní ozdobou oděvů od čelenky po mokasíny byly skleněné korálky. Nejoblíbenější, protože nejkvalitnější, byly - a stále jsou -korálky z Čech.

Hlavní loveckou i válečnou zbraní byl luk.

Měli zde v muzeu šípy délek od 60 cm po metr (odhadem).

Po příjezdu evropanů si hroty vyráběli i ze skla, hřebíků a nejrůznějších železných zbytků.

Původní hroty dělali z pazourků a podobně lámavých kamenů, upevněných do tvrdšího dřeva smůlou a šlachami. Někdy postačilo i jen tvrdší dřevo, zašpičatělé a vyhlazené.

Nejcennější toulce byly z kůže pumy (mountain lion) se srstí.

Koňské mokasíny aspoň na přední nohy - do zdejší kamenité polopouště.

V Čechách jsem viděl týpí českých "indiánů" s dveřmi přidávanými svrchu, jako "deska". Nezdálo se mi, že by to za deště mohlo fungovat, proto mne potěšilo, že tady používali logické řešení.

Geronimo-otec vzdoroval se svým posledním svobodným apačským kmenem (Chiricahua, od Mexických hranic) nejdéle. Americké armádě se nakonec v roce 1886 vzdalo 16 mužů, 12 žen a 6 dětí. Po svém třetím útěku z rezervace. Náčelníkovi bylo 57 let.

Převezli je všechny na druhý konec kontinentu, kde po čase Geronimo-syn vylepšil vycházkovou hůl indiánskými korálky z Čech.

Tento zajímavý skalní útvar leží na území indiánské vesnice poblíž Santa Fe. Je oplocen, ale indiánská mládež se tam zřejmě chodívá opíjet, protože ve vsi nesmí (Václav Cílek: Krása je rozmanitost plazů, 2013). Celé okolí je pokryto skleněnými střepy.

Jméno té vesnice - Tesuque - vystupuje v zajímavé historii indiánské revolty proti Španělům v letech 1680 až 1692. Při její četbě mě zaujala podobnost s průběhem povstání českých husitů (které právě studuji ve strhujícím podání Vlastimila Vondrušky):

  1. k povstání se přidá jen část nespokojených,

  2. najde se schopný vůdce (Popé, dnes má sochu ve Washingtonském Capitolu)

  3. po úspěšném provedení se moci chopí radikálové, kteří svým nesmyslným extrémismem znechutí i své původní podporovatele (tady požadovali zničit a nepoužívat i to evidentně dobré, co jim evropská civilisace přinesla / to u nás například kališnické ženy nosily demonstrativně na veřejnosti u pasu připnuté naběračky a napadaly ženy nalíčené),

  4. většina vzbouřenců se nakonec raději smíří s nepřítelem.

Výpravy > Bez psů > Indiáni