Světová hvězdaZkoušel jsem novou "gůglovinu" - tlačítko Lens - na nejnovějším gůglově telefonu. Má na fotkách poznat o co jde a vyhledat důležité informace (adresu, autora obrazu na stěně, název a polohu budovy v pozadí atd.).

A přišla mi zrovna pod ruku následující fotka od dcery. Jde o jednoduchou dokumentaci mobilem od pasu, že hárající Rakša ve vyhnanství nestrádá, ani nezabíjí domorodé kočky. Výsledek klepnutí na tlačítko Lens mě šokoval - výsledek ukazuje snímek obrazovky mobilu.

Nejen, že Google poznal, že se jedná o plemeno czechoslovakian wolfdog, ale rovnou tam dal reprezentativní obrázek plemene. Ale pozor, to je přece fotka Rakši!

Nechtělo se mi věřit, že by Gůgl poznal i konkrétního psa na snímku, tak jsem zadal (v inkognito-režimu) do vyhledávače Google název plemene a opravdu, tento snímek mi to nabídlo jako první!

Co to znamená? Nic menšího, než vítězství v celosvětové soutěži o nejhodnotnější snímek československého vlčáka! Aspoň pro dnešni den - 4.3.2018.

Google je s převahou nejpoužívanější vyhledávač na světě. (To, že náš Seznam s ním u nás drží krok je naprostá vyjímka.) Google za svůj úspěch vděčí především tomu, že svým uživatelům nabízí v průměru nejužitečnější odpovědi. A Google tak dnes usoudil, že když někdo chce vidět ukázkového jedince plemene, tak se má podívat nejprve na Rakšu.

Rakša nemusí samozřejmě na té virtuální bedně stát dlouho, ale je na místě ocenit obě Hanky, které za takovým úspěchem stojí. Gůglův algoritmus výběru nejvhodnější fotky je nepochybně komplikovanější, ale hlavní vliv bude mít určitě vzhled psa i zachycený postoj a výraz.

Dcera Hanka je náruživou fotografkou vlčáků už mnoho let a má velkou sledovanost, třeba na webu czertice.deviantart.com, nebo přímo na Rakším webu raksa.certik.cz.

A Hanka Kaufmanová je jednou z největších chovatelek vlčáků u nás. To, jak Rakša vypadá a jakou má povahu, je především její práce s výběrem psů na krytí.

Napadlo mne ještě vyzkoušet vyhledávač duckduckgo.com, který používám jako alternativu ke Gůglu, který začíná zneužívat svou dominanci. A hleďme, i tady vyhrává Rakša na naší zahradě, ovšem jiným snímkem a celé dva metry od místa toho předchozího :-)

Psi > Rakša > Světová hvězda